HAKKIMIZDA

Yeni kamu yönetimi anlayışı, yönetimde etkinliği ve verimliliği temel almaktadır. Bu doğrultuda kamu yönetiminde yeniden yapılanma, mahalli idarelerde bir dönüşüm ve değişimi zorunlu kılmaktadır. Mahalli idarelerin teşkilat yapıları, görev ve yetkileri, çalışma yöntemleri ve süreçleri ile amaçlarının da değişimin konusu olması zorunludur.

İzdeniz A.Ş, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamu hizmeti için kurulan bir kamu şirketidir. Belediyeler, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 26. maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunun 70. maddesine göre özel hukuk hükümlerine tabi ticaret şirketleri kurabilmektedir. Şirket kurabilmek için, ticari ortaklıkları düzenleyen Türk Ticaret Kanunundaki şartlara ilave olarak, 5393 sayılı Kanunun 18. maddesi gereğince Belediye Meclisi kararı ile 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’un 26. maddesi gereğince Bakanlar Kurulu Kararı da gereklidir.
Kurumumuz ise, 18 Kasım 1992 tarihinde İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAKIM, ONARIM MAKİNE SAN. VE TİC. A.Ş. (İZBAK A.Ş.) adıyla kurulmuştur.
8 Ekim 1999 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı nda, şirket ana sözleşmesinin 2. ve 3. Maddelerinin tadil edilmesi ile şirket ünvanı İZMİR DENİZ İŞLETMECİLİĞİ NAKLİYE VE TURİZM TİCARET A.Ş. (İZDENİZ A.Ş.) olarak değiştirilmiştir.

Şirketin yeni ünvanı 12 Ekim 1999 tarihinde Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne tescil ettirilmiştir. Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) A.Ş.ne bağlı gemi ve iskelelerin özelleştirilmesi projesi kapsamında, Özelleştirme Yüksek Kurulu nun 04 Nisan 2000 tarih ve 2000/06 sayılı kararı ile TDİ A.Ş nin “İzmir Körfez Hattı Deniz Yolu ile Şehir İçi Yolcu ve Araç Taşımacılığı” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı na devredilmiştir.
TDİ A.Ş den devralınan 104 personel, 8 yolcu gemisi (AMBARLI, BERGAMA, 9 EYLÜL, ALAYBEY, HASKÖY, İSTİNYE, BEYKOZ ve KUMBURGAZ Yolcu Gemileri) ve 3 Araba Vapuru (ESENKÖY, EMİNÖNÜ ve SALACAK Araba Vapurları) ile İzmir Körfez Hattında Deniz Yolu ile Şehir İçi Yolcu ve Araç Taşımacılığı 08 Mart 2000 tarihinden itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi adına İZDENİZ A.Ş. tarafından yapılmaktadır. TDİ A.Ş’ den teslim alınan yolcu gemilerinden AMBARLI gemisinin adı “KORDON”, “”HASKÖY gemisinin adı “GÖLCÜK”, KUMBURGAZ gemisinin adı “YALOVA-1” ve İSTİNYE gemisinin adı da “İHSAN ALYANAK” olarak değiştirilmiştir. Gecen süre zarfında bakım maliyetleri ekonomik olmayan ve yüksek yaşları nedeni ile sık sık meydana gelen arızalarla  BEYKOZ, ALAYBEY, 9 EYLÜL, KORDON yolcu gemileri ile EMİNÖNÜ ve ESENKÖY araba vapurları filodan çıkartılmıştır.

Yolcularımıza hem şehir içi trafiğine girmeden ekonomik bir seyahat imkanı oluşturmak hem de modern gemilerimizle Körfez’in Keyfini yaşatmak adına Araba Vapuru filosunu yenileyen şirketimizce; çevreci, hızlı ve manevra üstünlüğü özellikleri ile öne çıkan HASAN TAHSİN, AHMET PİRİŞTİNA ve KUBİLAY Araba Vapurlarının işletmeciliği yapılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Deniz Ulaşımının Geliştirilmesi Projesi kapsamında temin edilmekte olan; konforlu, çevreci ve erişilebilir modern tasarımı ile öne çıkan 15 adet Hafif Yolcu Gemisi ve 3 adet Hızlı Araba Vapuru’nun işletmeciliği şirketimizce yapılmaktadır. 2016 yılı Ekim ayı itibariyle ÇAKABEY, DOKUZ EYLÜL, 1881-ATATÜRK, SOMA-301, DARIO MORENO, ATTİLA İLHAN, FOÇA, SAİT ALTINORDU, CENGİZ KOCATOROS,GÜRSEL AKSEL, VAHAP ÖZALTAY, METİN OKTAY, GEZİ, İHSAN ALYANAK ve PROF. DR. AZİZ SANCAR  Hafif Yolcu Gemileri’nin şirketimize teslimi gerçekleşmiştir.

Nostaljik yapıları ile körfezin unutulmaz bir parçası olan BERGAMA Gemimiz İzmir Körfezi içerisinde düzenlenen VIP turlar, özel geziler, düğünler ve benzeri diğer organizasyonlar için kullanılmaktadır.

Şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesine ait 15Hafif Yolcu Gemisi, 1 Yolcu Gemisi ve 4 Araba Vapuru ile TURYOL Kooperatifinden hizmet alımı yöntemiyle kiralanan 4 Yolcu motoru olmak üzere toplam 24 gemi ile İzmir Körfezinde yolcu ve araç taşımacılığı hizmeti verilmektedir. Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ A.Ş.) zamanında sadece 6 hatta ve günde 60 civarında yapılan tarifeli sefer sayısı 2000 yılından itibaren artırılmaya başlanmıştır. 2016 yılı itibariyle, şirketimizce gün içerisinde 11 (8 hat kış aylarında ve 3 hat yaz aylarında olmak üzere) farklı hatta toplam 207’i aşkın tarifeli sefer yapılmaktadır. TDİ A.Ş zamanında günde taşınan yolcu sayısı yaklaşık 10.000 kişi ve araç sayısı ise 200 adet iken, bugün gün içerinde taşınan yolcu sayısı yaklaşık 50.000 kişiye, taşınan araç sayısı ise yaklaşık 2.500 adete ulaşmıştır.