Ahmet Piriştina aramızdan ayrılalı 12 yıl oldu.

 Ahmet Piriştina aramızdan ayrılalı 12 yıl oldu.

“Büyük Başkan” 1999 yılından başlayarak, yaşamını yitirdiği 15 Haziran 2004 tarihine kadar geçen kısa sürede akıllarda kalan birçok başarılı projeye imza attı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İzmir Büyük Kanal Projesi, İzmir Kordonboyu Projesi ve İzmir Metrosu gibi eserler, onun döneminde başladı, bitirildi ya da çalışmalar hızlandırıldı.
Piriştina, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerin olanaklarını kullanarak İzmir’deki birçok ilk ve orta dereceli okulun elden geçirilmesini sağlarken, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Eşrefpaşa Hastanesinin olanaklarıyla okullar başta olmak üzere sağlık taraması yaptırdı. Sosyal güvencesi olmayan yoksul öğrencilerin ameliyat dahil tedavi masraflarını belediye bütçesinden ayrılan kaynakla gerçekleştirdi.
Bugüne kadar İzmir’de birçok tesise Ahmet Piriştina adı verildi.
Bu sayede, halkını seven başkanın adının yaşaması ve geleceğe taşınması sağlanmaktadır.
AHMET PRİŞTİNA KÖRFEZDE
Ahmet Piriştina adı verilen belki de en anlamlı eser, geçtiğimiz Mart ayının 12 sinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle İzmir Körfezinde sefere başlayan, “Ahmet Piriştina Arabalı Vapuru” oldu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başlattığı “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi” kapsamında alınan 15 yeni yolcu gemisi ve 3 adet arabalı vapurdan ikincisine İzmir’lilerin talebiyle, Ahmet Piriştina adı verildi.
Bostanlı ile Üçkuyular İskeleleri arasında hizmet sunan Ahmet Piriştina Arabalı Vapuru, toplu taşımada deniz ulaşımını yeterince kullanmayan İzmirliler için öyle özel konfor sağlıyor ki, önümüzdeki haftalarda yolcu sayısının artacağını düşünüyorum.
Ahmet Piriştina ile yolculuk yapmak için fırsat kolluyorum.
Geçtiğimiz Cuma akşamı Bostanlı İskelesi’nden bindiğimde, İzdeniz görevlilerinin güleryüzlü tavırlarıyla, gelen her yolcuyu adeta selamladıkları dikkatimi çekti. Önümde ilerleyen iki hanım teyze görevlilere, vapurda asansör olup olmadığını sordu. Evet, Ahmet Priştina’da asansör vardı ve bu nedenle de başta ileri yaştaki vatandaşlarımız olmak üzere, engelliler de bu vapuru tercih ediyordu.
Engelli dostu vapur; engelli dostu kent; engelli dostu ülke.
Ne kadar önemli !
Ülkede 12 milyon engelli varken, kentlerimizi onların da rahatça sokağa çıkabilmelerine olanak sağlayacak hale getirebiliyor muyuz ?
Bunu ne kadar başarabildik ?
Ahmet Piriştina belki de bu amaç için iyi bir başlangıç olabilir.
Bu, yeni ve tümüyle yerli yapım vapurun tüm güverteleri ve yolcu salonları, fiziksel engelli ve görme engelliler ile bebek arabalı yolcuların kullanabileceği şekilde tasarlanmış.
Ayrıca, gerekli yerlerdeki uyarı ve yönlendirme işaretleri, görme engellilerin okuyabileceği şekilde kabartmalı Braille Alfabesi’nde yazılmış. Güverte ve salonlarda, görme engelli yolcuların kullanabileceği tipte yer döşemesi mevcut. Yolcu salonunda tekerlekli sandalyeli vatandaşlarımızın araçlarını bağlayarak güvenli bir şekilde seyir yapmasını sağlayacak bağlantı ekipmanları bulunmakta. Sancak ve iskele bordalarında, güverteler arasında engelli, yaşlı ve bebek arabalı yolcuların hareket etmelerini sağlayacak yeterlilikte toplam 2 adet engellilere uygun asansör var.
Bitmedi.
Vapurda bebek bakım masası mevcut.
Yolcuların kedi ve büyük boydaki köpeklerini taşıyabilmeleri için 3 adet birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesi bulunuyor.
Gemilerin yolcu salonunda 2-5 yaş arası çocuklar için çevrili oyun sahası var.
Gemilerde 10 adet bisiklet ve 10 adet motosiklet park yeri var.
Filo bilgi destek sistemi aracılığıyla yolcular ekranlardan bilgilendirilebiliyor. Gemide ayrıca TV yayınları da izlenebiliyor.
Belli ki, önümüzdeki haftalarda Ahmet Piriştina arabalı vapuru sadece körfezi karşıdan karşıya geçmek isteyenlerin değil, gidiş dönüş bilet alıp, körfezde konforlu bir tur atarak İzmir’e denizden bakmak amacıyla da kullanılacak.
Seyir camları öylesine güzel ve büyük tasarlanmış ki vapurun neresinde oturursanız oturun, pırıl pırıl İzmir manzarası ile adeta dinleniyorsunuz.
SON SÖZ: Ahmet Piriştina’nın, 2003 seçimlerinde dediği gibi: “Değişim Sürecek”. Hakettiğimiz yaşam kalitesi ve mutlu yarınlar için değişim sürecek.