“Efsane” Körfez’de yaşayacak

 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı ve isimlerini İzmirlilerin belirlediği 15 yeni yolcu gemisinden 8.’si de tamamlanarak hizmete girdi. Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane futbolcusu Gode Cengiz” lakaplı Cengiz Kocatoros’un adının verildiği gemi ilk seferine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle çıktı. Toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payının arttırılması ve mevcut filonun modern, çevreci ve engelli kullanımına uygun gemilerle yenilenmesi amacıyla “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi”ni uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda sipariş verdiği 15 yolcu gemisinden 8.'sini de hizmete aldı. Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane futbolcusu Gode Cengiz” lakaplı Cengiz Kocatoros’un adının verildiği geminin ismi, Kocatoros’un doğum günü olan 5 Eylül’de gövdeye yazılmıştı. Geçtiğimiz günlerde teslim alınan gemi, test işlemlerinin ardından düzenlenen törenle seferlerine başladı. Bostanlı İskelesi'ndeki törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, Karşıyaka Spor Kulübü Başkan ve yöneticileri, Cengiz Kocatoros'un eşi Zerrin, oğlu Tayfun Kocatoros, kızı Gamze Kocatoros Çelik, torunu Lal ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı.
Körfez'de ilk sefer
Törenin ardından Cengiz Kocatoros gemisinin Körfez'deki ilk seferi Başkan Kocaoğlu ve davetlilerin de katılımıyla gerçekleştirildi. Kocatoros Ailesi'ne yolculuk boyunca eşlik eden Başkan Kocaoğlu, Gode Cengiz'in minik torunu Lal ile de yakından ilgilendi.
Sırada Göztepe efsanesi Gürsel Aksel var
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni filonun 9. gemisine de Göztepe’nin unutulmaz kaptanı Gürsel Aksel’in ismini verecek. Daha sonra Sait Altınordu, Vahap Özaltay ve Metin Oktay’ın isimlerini taşıyan gemiler filoya katılacak.
Cengiz Kocatoros kimdir?
1943 yılında dünyaya gelen, futbol dünyasının “Gode Cengiz” olarak tanıdığı Cengiz Kocatoros, Karşıyaka Spor Kulübü’nde uzun yıllar futbol oynadı. Dönemin birçok yıldızı gibi Karşıyaka Lisesi’nde yetişen sporcu, o dönemde güçlü yapısı ve kafa golleriyle sivrildi. Futbola başladığı ilk günden itibaren alkışlanan oyununun yanı sıra kişiliği ile de öne çıkan Gode Cengiz, milli formayı taşımanın onurunu da yaşadı. Büyük futbolcu, 23 Haziran 1985 günü geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata çok genç yaşta veda etti.