Bu onur İzmir’in

 Bu onur İzmir’in
Engellilerin yaşamını kolaylaştıran mekan ve araçlara yönelik olarak Türkiye’de sadece İzmir’de dağıtılan “Kırmızı Bayrak”ların sayısı 3 yılda 48’e ulaştı. Son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ A.Ş’ye bağlı Bostanlı, Karşıyaka, Konak ve Üçkuyular iskeleleri de 3 yıldızlı kırmızı bayrağını göndere çekti.

Türkiye’de ilk ve tek olarak İzmir’de hayata geçirilen ‘Kırmızı Bayrak’ uygulaması, kentte giderek yaygınlaşıyor. Engelli vatandaşların erişimine uygun mekanların sayısının arttırılmasını hedefleyen uygulamayla “Kırmızı Bayrak” alan kurumlardan İZDENİZ A.Ş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırmızı Bayrak Komisyonu tarafından denetimden geçtikten sonra “2 yıldızlı Kırmızı Bayrak” sahibi Bostanlı, Karşıyaka, Konak ve Üçkuyular iskelelerinde yapılan çalışmalarla bu kez “3 yıldız” almaya hak kazandı.

“Eksikler tamamlandı, 3 yıldızı hakettik”
Katamaran tipi 15 yeni yolcu gemisinin 11’inin hizmete başladığını ve bu gemilerde hem bedensel, hem görme hem de duyma engelliler için her türlü ulaşımın kolaylığı olduğunun önemini vurgulayan İZDENİZ Genel Müdürü Salih Aslan, “Engelli vatandaşlarımıza en iyi şekilde seyahat etme hakkını vermek zorundayız. Karşıyaka, Konak, Bostanlı ve Üçkuyular iskelelerimizdeki eksikliklerimizi de tamamlayarak engelli yolcularımızın erişilebilirliğinin en üst seviyesi olan üç yıldız almaya hak kazandık” dedi.

Kırmızı Bayrak komisyonu
Engellilerin kent içindeki yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmaları teşvik amacıyla başlatılan uygulamada, kırmızı bayraklar, farklı kurum temsilcilerinin yer aldığı bir komisyon tarafından veriliyor. Kırmızı Bayrak Komisyonu’nda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İzmir Kent Konseyi, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği temsilcileri ile ortopedik, görme ve işitme engelliler ile ilgili faaliyet gösteren dernek temsilcileri yer alıyor.

Kırmızı Bayrak nasıl alınıyor?
“Kırmızı Bayrak” almak için İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı’na yazılı olarak başvuru yapılır. Komisyonu üyeleri arasından belirlenen Denetleme Komitesi, hazırlanan tespit formları ile birlikte yerinde denetleme yapar ve raporunu Komisyona sunar. Komisyon, tespit formunda aranan erişilebilirlik özeliklerinin niteliğine ve sayısına göre talebi yapan kuruma “Kırmızı Bayrak” verilip verilmeyeceğine karar verir. Olumlu verilen karar; İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin onayından sonra kesinleşir ve ilgili kuruma “Kırmızı Bayrak” verilir.Yıldızlar neyi temsil ediyor?
“Kırmızı Bayrak”, 1, 2 ve 3 yıldızlı olmak üzere üç kategoride veriliyor. 1 yıldız erişilebilirlik konusunda Teknik Şartname’de belirtilen kriterlerin en az yüzde 60’ını, 2 yıldız en az yüzde 75’ini sağlayan, 3 yıldız ise belirtilen kriterlerin en az yüzde 90’ını sağlayan kamuya açık faaliyet gösteren açık veya kapalı mekanlara ile ulaşım araçlarına verilen “Kırmızı Bayrak”ı temsil ediyor.